




Olivia 1-light wall light - black/gold patina
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The elegant Olivia 1 lt wall light is entirely handcrafted and hand-finished, designed and manufactured by Elstead Lighting at their factory in Alton, Hampshire, UK. Glass shades can be added as an option. Made in England.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 270 mm W: 85 mm D: 175 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 0.66 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Black/Gold Patina |
| Family | Olivia |
| Width | 85 mm |
| Product weight | 0.59 |
| Installation height | 270 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 175 mm |
| Building materials | Steel |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Optional glass/shade | GS54 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 270 mm W: 85 mm D: 175 mm |
| Carton dimensions | 30 x 15 x 17 cm |
| Width of the back plate | 85 mm |
| Rear panel projection | 20 mm |
| Height of the back plate | 141 mm |
| Dimensions |
Width
: 85mm mm Height : 270mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Gold |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442746 |

Olivia 1-light wall light - black/gold patina
Sale price101,15 €
