


Low-voltage reflector Juwel GU5.3 12V 230lm 3W 2700K Silver
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Low-voltage reflector Juwel GU5.3 12V 230lm 3W 2700K Silver
- Directional light
- reflector
- Long service life: 15,000 hours
- Dimmable
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 48 mm |
| diameter | 50 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Silver |
| material | plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | G |
| Energy consumption | 3 kWh_1000h |
| life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance 6,000h | 85% |
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal lifetime | 75% |
| Switching cycles premature failure >= | 50000 |
| life | 15000 hours |
| Design life | 15000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700 K |
| Beam angle | 38° |
| Nominal luminous flux | 230 lm |
| Color temperature range | 2700 K |
| Color consistency | SDCM 6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Rated peak luminous intensity | 520 cd |
| Light intensity range | 520 cd |
| Rated/useful luminous flux | 230 lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 3 W |
| Technology | LED |
| Base/socket | GU5.3 |
| Lamp design | reflector |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 26 W |
| Number of components | 1x |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 4 VA |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 48 mm Width : 230 mm Height : 48 mm Diameter : 50 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Silver |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 230 |
| Watt | 3 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

