



Neordic Vala E27 max. 20W brushed brass/marble metal/marble
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Neordic table lamp Vala E27 max. 20W brushed brass/marble metal/marble
- Lamp in urban jungle style
- Can be combined with all Neordic lights
- Cable covered with fabric
- With cord switch on/off
- Don’t forget to order the matching light bulb at the same time!
- Light bulb tip: Head mirror lamps are decorative and provide glare-free light
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 120 mm |
| diameter | 110 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| textile cable | textile cable |
| Color | Marble, brushed brass |
| collection | Urban Jungle trend |
| material | Metal, marble |
| Connections | |
|---|---|
| Power plug | Euro flat plug (type C-CEE 7/16) |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Technology | Lamp without light source |
| Base/socket | E27 |
| IP protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | no |
| Max. power range | max. 20 W |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 1 Light source can be replaced by end users without permanent damage to the luminaire. |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 120 mm Height : 120 mm Diameter : 110 mm |
| Dimmable | No |
| Color | brushed brass |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

