






Neordic Skogen E27 230V max. 3x20W dimmable black metal
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Neordic ceiling light Skogen E27 230V max. 3x20W dimmable black metal
- For bulbs with E27 socket up to max. 20 watts
- Don’t forget to order the matching light bulb at the same time!
- Light bulb tip: Head mirror lamps are decorative and provide glare-free light
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 145 mm |
| diameter | 240 mm |
| form | around |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Black |
| material | metal |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Ceiling mounting |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Technology | Lamp without light source |
| Base/socket | E27 |
| IP protection | IP20 |
| Dimmable | The light is dimmable, the dimmability depends on the type of light source used. |
| Including light bulbs | no |
| Max. power range | max. 3x20 W |
| Number of components | 3x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 1 Light source can be replaced by end users without permanent damage to the luminaire. |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 145 mm Height : 145 mm Diameter : 240 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

