





Neordic pendant light Hilla white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Neordic pendant light Hilla E27 max. 40W white metal
- Can be combined with all Neordic lights
- Light source freely selectable
- Don't forget: order the right lamp at the same time!
| Dimensions | |
|---|---|
| Pendulum length | 180cm |
| Dimension (height x width x depth) | H: 1,800mm |
| Deep canopy | 25mm |
| Wide canopy | 100mm |
| diameter | 145mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White |
| material | metal |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Dimmable | The lamp is dimmable, the dimmability depends on the type of lamp used. |
| Technology | Lamp without bulbs |
| Base/socket | E27 |
| Maximum power | max. 40W |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class I |
| Dimensions |
Length
: 1800 mm Height : 1800 mm Diameter : 145 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Light source | exclusive |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

