




Neordic Menja E27 max. 20W white/brushed brass dimmable glass/metal
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Neordic pendant light Menja E27 max. 20W white/brushed brass dimmable glass/metal
- Lamp in urban jungle style
- Can be combined with all Neordic lights
- Cable covered with fabric
- Don’t forget to order the matching light bulb at the same time!
- Can be integrated into the URail rail system using the pendulum adapters listed in the Accessories tab
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Glass length | 260 mm |
| Deep canopy | 25 mm |
| Wide canopy | 100 mm |
| diameter | 200 mm |
| Pendulum length range | 110 cm |
| Design and material | |
|---|---|
| textile cable | textile cable |
| Color | White, brushed brass |
| collection | Trend Tropical Scandi, Trend Urban Jungle |
| material | metal, glass |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Ceiling mounting |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Technology | Lamp without light source |
| Base/socket | E27 |
| IP protection | IP20 |
| Dimmable | The light is dimmable, the dimmability depends on the type of light source used. |
| Including light bulbs | no |
| Max. power range | max. 20 W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 1 Light source can be replaced by end users without permanent damage to the luminaire. |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Smart Home | |
|---|---|
| Ready for smart | true |
| Dimensions | Diameter : 200 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White, brushed brass |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

