


Neordic Ketil Pendelleuchte max1x20WE27 Schwarz 230V Sililkon/Kunststoff
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Vintage pendant without light source
- Pendulum in trendy vintage look
- Pendulum length: 2m
- for bulbs with E27 base up to max. 20 watts
- Don’t forget to order the right light bulb at the same time!
| Diameter: | 92mm |
| Installation location recommendation: | Ceiling mounting |
| Marketing type: | Single component |
| Pendulum length: | 200cm |
| Max. power: | max. 20W |
| Ignition time <: | 0s |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| IP protection: | IP20 |
| Tension: | 230V |
| Number of components: | 1x |
| Color: | Black |
| Technology: | Lamp without bulb |
| Protection class: | Protection class II |
| Dimmability: | The lamp is dimmable, the dimmability depends on the type of bulb used. |
| Material: | Plastic, silicone |
| Base/Socket: | E27 |
| Dimensions | Diameter : 92 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

