



Modern Classic Edition LED Globe head mirror E27 230V 600lm 6.5W 2700K head mirror silver E27 230V 600lm 6.5W 2700K head mirror silver
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Modern Classic Edition LED Globe head mirror E27 230V 600lm 6.5W 2700K head mirror silver
- Classically beautiful
- warm and homely light in the style of carbon filament
- efficient LED technology
- dimmable
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 138mm |
| diameter | 95mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Head mirror silver |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | RC REV Ritter 501448551, RC Jung 225 T DE, RC Gira 0307 00/I02, RC Busch-Jäger 6513U-102 |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| power consumption | 7kWh_1000h |
| lifespan | |
|---|---|
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal service life | 75% |
| Switching cycles premature failure >= | 50000 |
| lifespan | 15,000h |
| Rated service life | 15000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 2700K |
| Rated luminous flux (lumens) | 600lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Color consistency | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Color rendering index | > 80Ra |
| Rated/useful luminous flux | 600lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 6.5W |
| Dimmable | with dimmer R+C for electric transformer+230V lamps |
| Technology | LED |
| Base/socket | E27 |
| Design | Globe |
| Equivalent to incandescent lamp | 48W |
| Number of equipment | 1x |
| Interchangeability | 7 not affected. |
| Dimensions |
Length
: 138 mm Height : 138 mm Diameter : 95 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Head mirror silver |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 600 |
| Watt | 7 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.


