




Mobile table Gilo IP44 2.8W 2700K USBC
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Battery light Gilo IP44 2700K matt white
- Fits seamlessly into the living environment thanks to the compact size and timeless color of the housing
- Can be used anywhere thanks to battery operation, independent of sockets
- Easy charging of the integrated battery using a USB cable
- Color temperature: 2700K - warm white
- Protection class: IP44 – suitable for damp rooms and outdoor areas
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 350mm |
| diameter | 110mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White matt |
| material | Metal, plastic |
| connections | |
|---|---|
| USB port | USB-C |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | G |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 2700K |
| Rated luminous flux (lumens) | 170 lm |
| Luminous flux LED module | 240 lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 2.8W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Dimming | with touch dimmer |
| Dimmable | Yes |
| Bulbs included | ✓ |
| Equivalent to incandescent lamp | 24W |
| max. lighting duration | 8 h |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class III |
| Recorded power | 2.8W |
| Dimensions |
Length
: 350 mm Width : 170 mm Height : 350 mm Diameter : 110 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Matt white |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 170 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

