

Mobile table lamp Clutch IP44 matt chrome dimmable, battery operated
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- Mobile outdoor light with battery
- with USB port for charging the battery
- USB charging cable included
- IP44 - protection against splash water, even outdoors
- Gradually dimmable
- Burn time up to 8 hours
- Operation with power bank possible
| Dimension (height x width x depth): | H: 120mm |
| O: | 85mm |
| Bulbs included: | ✓ |
| power consumed: | 6W |
| Tension: | DC 5V |
| Color: | Gray |
| Material: | plastic |
| Battery / rechargeable battery: | including accu |
| Battery type: | 1x18650 battery/3.7V |
| Battery life: | 8 h |
| Dimmable: | Yes |
| Dimming: | with dimmer |
| IP protection: | IP44 |
| Stainless: | Rustproof |
| Switch: | with switch |
| Protection class: | Protection class III |
| Technology: | LED |
| Equipment: | 1.6W |
| Number of equipment: | 1x |
| Luminous flux LED module: | 172 lm |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 96 lm |
| Radio range: | 25 m |
| Radio system: | Bluetooth & BLE |
| Color temperature: | 3000K |
| Dimensions |
Length
: 120 mm Height : 120 mm Diameter : 85 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Gray |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 96 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

