




Mobile table lamp Capulino IP44 dimmable battery operation
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
IP44 splashproof
- with USB port for charging the battery
- USB charging cable included
- IP44 - Protection against splash water, even outdoors
- Stepwise dimmable
- Lighting time up to 8 hours
| Including bulbs: | ✓ |
| Nominal luminous flux (lumens): | 100lm |
| Switch: | with switch |
| Diameter: | 83mm |
| Equivalent to incandescent lamp: | 15W |
| Form: | around |
| Max. lighting time: | 6 hours |
| Battery type: | 1x18650 battery/3.7V |
| Battery charging time: | 4 hours |
| Ignition time <: | 0s |
| Dimensions (height x width x depth): | H: 184mm |
| Luminous flux LED module: | 135lm |
| Color temperature range: | 3,000K |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Marketing type: | set |
| Power consumption: | 6W |
| Number of components: | 1x |
| Protection class: | Protection class III |
| Watt: | 1.3W |
| Color: | Anthracite, Transparent |
| Technology: | LED |
| Battery: | incl. Battery |
| Dimmability: | Yes |
| IP protection: | IP44 |
| Rustproof: | Rustproof |
| Tension: | DC5V |
| Material: | plastic |
| Dimming: | with integrated switch 3 step dimmable |
| Dimensions |
Length
: 184 mm Height : 184 mm Diameter : 83 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Transparent, anthracite |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 100 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

