






Miracle Mosaic Edition LED Globe Miracle Mosaic Edition LED Globe E27 230V 470lm 5W 2700K Green E27 230V 470lm 5W 2700K Green
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Miracle Mosaic Edition LED Globe E27 230V 470lm 5W 2700K Green
- Recommended as a decorative effect light
- Decorative all-round light
- Color temperature: 2700K - warm white
- efficient LED technology
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 170mm |
| diameter | 130mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Handmade | Handmade |
| Note natural materials | Our products made from natural materials and handmade glasses are unique; they are subject to natural fluctuations in color and structure. |
| Color | Green |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | RC REV Ritter 501448551, Paulmann Smart Home BLE 500.20, RLC Müller Paladin 873 030 LED, RC Jung 225 T DE, Paulmann URail 952.94/-95, Paulmann Smart Home BLE 500.18, RC Gira 0307 00/I02, RC Busch-Jäger 6513U- 102 |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| power consumption | 5kWh_1000h |
| lifespan | |
|---|---|
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal service life | 75% |
| Switching cycles premature failure >= | 50000 |
| lifespan | 15,000h |
| Rated service life | 15000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 2700K |
| Rated luminous flux (lumens) | 470lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Color consistency | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Color rendering index | > 80Ra |
| Rated/useful luminous flux | 470lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 5W |
| Dimmable | with dimmer R+C for electric transformer+230V lamps |
| Technology | LED |
| Base/socket | E27 |
| Design | Globe |
| Equivalent to incandescent lamp | 40W |
| Number of equipment | 1x |
| Interchangeability | 1 Light source can be replaced by the end user without permanent damage to the lamp. |
| Dimensions |
Length
: 170 mm Height : 170 mm Diameter : 130 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Green |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 470 |
| Watt | 5 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.


