




Mayflower 3-light semi-ceiling light - Old Bronze
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Mayflower features a bold, traditional design in a lustrous Olde Bronze finish with etched amber glass inside. The unique yoke-mounted glass holders and decorative details of the cast tension knob add authentic flair.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 730 mm, D: 533 mm, Min./Max. depth: 800 mm – 3848 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 5.50 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Old Bronze |
| Family | Mayflower |
| Width | 381 mm |
| Product weight | 4.95 |
| diameter | 381 mm |
| Installation height | 305 mm |
| Class | Class I |
| Ceiling tile paint | Old Bronze |
| Building materials | steel, etched amber glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 730 mm D: 533 mm Min./Max. Depth: 800 mm – 3848 mm |
| Carton dimensions | 42 x 42 x 41cm |
| Dimensions |
Width
: 381mm mm Height : 305mm mm Diameter : 381mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Bronze |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441966 |

Mayflower 3-light semi-ceiling light - Old Bronze
Sale price208,25 €
