

MaxLED accessories 230/24V 150VA white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
MaxLED Power Supply Accessory 230/24V 150VA White
- Energy-efficient electronic ballast with long service life
- Including power cable with Euro plug
- Simple plug-in system for easy installation
- Incl. 5-pin connector for easy connection of the strips
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 34 x W: 210 x D: 67 mm |
| form | square |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White |
| material | plastic |
| Connections | |
|---|---|
| With connector | With connector |
| Power plug | Euro flat plug (type C-CEE 7/16) |
| Features | |
|---|---|
| Integrated temperature monitor + electronic fuse | Integrated temperature monitor + electronic fuse |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Technology | LED |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | no |
| Total width | 210 mm |
| Max. power range | max. 150 W |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| transformer | |
|---|---|
| Transformer power range | 150 VA |
| Integrated short circuit protection | Integrated short-circuit protection |
| Integrated overload protection | Integrated overload protection |
| Markings | |
|---|---|
| MM character | MM character |
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 34 mm Height : 34 mm |
| Dimmable | No |
| Color | White |
| Light source | exclusive |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

