





MaxLED 1000 basic set 3m warm white coated
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
40W, 3300lm, 432 LED, 230/24V, 75VA
- Complete set including strip and power supply
- expandable up to a maximum length of 5.3m
- Coating protects against splashing water and dust
- can also be used in damp rooms in combination with a shrink tube
- can be shortened as required
- simple plug-in system for problem-free installation
- self-adhesive on the back for easy installation
- flexible material for mounting on flat or curved surfaces
- Color Temperature: 2700K - Warm White
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional light bulbs
- dimmable with MaxLED dimming/switching controller
- incl. 5-pin connector for easy connection of the strips
| Dimensions (height x width x depth) : | H: 4 D: 12.5mm |
| Length: | 3 m |
| Bulbs included: | ✓ |
| absorbed power: | 42 w |
| Tension: | 230/24V |
| transformer power: | 75VA |
| Color: | Silver |
| Material: | plastic |
| Dimmable: | Yes |
| MM character: | MM sign |
| Mounting location recommendation: | Universal |
| Power plug: | europlug |
| Protection class: | Protection class II |
| with connector: | with connector |
| Technology: | LEDs |
| Lifespan: | 30,000 hrs |
| color temperature: | 2700K |
| Assembly: | 40W |
| Number of equipment: | 1x |
| Rated/useful luminous flux: | 3300 lm |
| Rated life: | 30000h |
| Rated power: | 40W |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| ignition time <: | 0.0s |
| Nominal luminous flux (lumen): | 3,300 lm |
| Dimensions |
Length
: 4 mm Height : 4 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Silver |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 2640 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

