





Matrimonio 1-light mini pendant light - driftwood / dark weathered zinc
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Inspired by antique Italian wedding candlesticks, the traditional Matrimonio collection is named after the Italian word for "wedding." The warm driftwood finish showcases the rich depth of the turned details while maintaining an overall elegantly simple and clean aesthetic.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 232 mm, D: 162 mm, Min./Max. Depth: 296 mm – 4748 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 1.50 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Driftwood / Dark weathered zinc |
| Family | Before |
| Width | 162 mm |
| Product weight | 1.35 |
| diameter | 162 mm |
| Installation height | 232 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 296 mm |
| Maximum waste | 4748 mm |
| Ceiling tile paint | Driftwood / Dark weathered zinc |
| Building materials | Wood |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 19 mm |
| Ceiling tile width/diameter | Ø127 mm |
| Chain/wire/cord length | 4572 mm cable. |
| Technical data | H: 232 mm D: 162 mm Min./Max. Depth: 296 mm – 4748 mm |
| Carton dimensions | 24.13 x 24.13 x 27.94 cm |
| Height adjustable | During installation |
| Dimensions |
Width
: 162mm mm Height : 232mm mm Diameter : 162mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220-240v |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441956 |

Matrimonio 1-light mini pendant light - driftwood / dark weathered zinc
Sale price107,10 €
