





Malibu 2-light ceiling light - brushed brass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Malibu ceiling light is suitable for classic to modern interiors. It features clear, opal-etched glass shades supported by a stepped frame. The brushed brass finish of the frame accentuates the stepped details. IP44 rated.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 156 mm, D: 335 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 3.27 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Interior / Bathroom |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Brushed brass |
| Family | Malibu |
| Width | 335 mm |
| Product weight | 1.96 |
| diameter | 335 mm |
| Installation height | 156 mm |
| Class | Class I |
| Building materials | made of steel, opal glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 2 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 156 mm D: 335 mm |
| Carton dimensions | 38.1 x 38.1 x 20.32 cm |
| Dimensions |
Width
: 335mm mm Height : 156mm mm Diameter : 335mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441922 |

Malibu 2-light ceiling light - brushed brass
Sale price171,36 €
