




Magnus 2-light wall light - graphite
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The round Magnus uplight and downlight models feature a softer design and are ideal for residential and hospitality environments. IP44 protection rating
Warranty : LED module and PIR sensor warranty
Dimensions : H: 188 mm W: 100 mm D: 128 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 1.50 kg |
| guarantee | LED module and PIR sensor guarantee |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | graphite |
| Family | Magnus |
| Width | 100 mm |
| Product weight | 1.35 |
| Installation height | 188 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 128 mm |
| Building materials | Cast aluminum |
| Hours | 25000 |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | 2 x 5.7W LED GX53 |
| LED color temperature | 3000k |
| LED lumens | 2 x 600Lm |
| Maximum wattage | 5.7W LED |
| Number of lamps | 2 |
| socket | GX53 |
| Watt equivalent | 55 W |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 188 mm W: 100 mm D: 128 mm |
| Carton dimensions | 19.5 x 10.5 x 14 cm |
| Dimensions |
Width
: 100mm mm Height : 188mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Kelvin | 3000k |
| Lifetime | 25000 |
| Light source | inklusive |
| Lumen | 2 x 600Lm |
| Socket | GX53 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443410 |

Magnus 2-light wall light - graphite
Sale price92,82 €
