









Luella 4lt pendant light with two brackets - black and brass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Luella collection is delicate elegance. Inspired by decorative elements of early 20th-century lighting, Luella exudes refined simplicity and timeless elegance. Finish options include either the solid finish in warm brushed natural brass or the elegant metal shade in striking black. With the included stem, you can easily convert Luella from semi-flush to pendant. Stock availability: Early August
Warranty : Standard 2-year warranty
Dimensions : H: 210 mm, D: 559 mm, Min./Max. Depth: 230 mm – 1144 mm
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 4.40 kg |
| guarantee | Standard 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Black & Brass |
| Family | Luella |
| Product weight | 2.6 |
| diameter | 559 mm |
| Installation height | 210 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 230 mm |
| Maximum waste | 1144 mm |
| Ceiling tile paint | Brass |
| Building materials | Steel |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 40 W |
| Number of lamps | 4 |
| socket | E14 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Rods Supplied | 2 x 152mm & 2 x 304mm rods |
| Product Dimensions | H: 210mm D: 559mm Min/Max Depth: 230mm - 1144mm |
| Height Adjustable | On Installation |
| Shade Color | Black |
| Shade Material | Steel |
| Dimensions |
Height
: 210mm mm Diameter : 559mm mm |
| Dimmable | 0 |
| Kelvin | 0 |
| Lifetime | 0 |
| Socket | E14 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441908 |

Luella 4lt pendant light with two brackets - black and brass
Sale price324,87 €
