




Louvre pendant light with 2 lights, painted gunmetal
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The striking shape of the Louvre series is created by the juxtaposition of the subtle, soft silver/brushed black finish with the hard, angular slats of clear glass. Incandescent bulbs complete the look, complementing the soft industrial aesthetic.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 288 mm, D: 247 mm, P: 149 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 3.50 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Painted gunmetal |
| Family | Louvre |
| Width | 247 mm |
| Product weight | 3.15 |
| diameter | 247 mm |
| Installation height | 288 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 149 mm |
| Building materials | made of steel, made of glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 2 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Dimmable lamp | Dimmable |
| Technical data | H: 288 mm D: 247 mm P: 149 mm |
| Carton dimensions | 23 x 33 x 37cm |
| Dimensions |
Width
: 247mm mm Height : 288mm mm Diameter : 247mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441889 |

Louvre pendant light with 2 lights, painted gunmetal
Sale price85,68 €
