












Linion feed Power Channel Zigbee 230/24V 150VA matt chrome 1m
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Linion feed Power Channel Zigbee 230/24V 150VA matt chrome 1m
- Feed-in module for Linion light channel system
- Enables convenient control via Zigbee technology
- Connection of maximum 124 W possible
- Flowing light lines through modular components
- Uniform and glare-free light in the living area
- High-quality aluminum housing
- Color temperature: 3000K - Warm white
- Suitable for a system length of up to 8m
- Included in delivery: Feed-in including connectors, end caps and stability plate
- Easy installation with "Plug & Play" connection
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 40 x W: 1000 x D: 40 mm |
| length | 1 m |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Matt chrome |
| material | aluminum |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000 K |
| Color temperature range | 3000 K |
| Color temperature (text) | Warm white |
| Nominal luminous flux | 1040 lm |
| Luminous flux LED module | 1780 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 8.5 W |
| radio system | Zigbee |
| Technology | LED |
| Dimming | with Smart Home, with remote control |
| Dimmable | Yes |
| Including light bulbs | ✓ |
| Equivalent to incandescent lamp | 114 W |
| adjustability | firmly |
| IP protection | IP20 |
| Number of components | 2x |
| Protection class | Protection class II |
| Number of LEDs per meter | 168 |
| Power consumption | 20 W |
| transformer | |
|---|---|
| Transformer power range | 150 VA |
| Apparent power | 24 VA |
| Accesories | |
|---|---|
| Remote control included | remote control |
| Smart Home | |
|---|---|
| Protocol type | Zigbee 3.0 |
| Zigbee certification | Zigbee certified |
| radio frequency | 2.4 GHz |
| Radio range (open field) | 20 m |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

