









Linion Power Channel 230/24V feed
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
| Color | Signal black |
| material | aluminum |
| life | 30,000 hours |
| Color temperature | 3000 K |
| Nominal luminous flux | 1040 lm |
| Luminous flux LED module | 1780 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Assembly | 8.5 W |
| Technology | LED |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| adjustability | firmly |
| Max. power range | max. 2x100 W |
| IP protection | IP20 |
| Number of components | 2x |
| Protection class | Protection class II |
| Number of LEDs per meter | 168 |
| Power consumption | 20 W |
| Transformer power range | 100 VA |
| Apparent power | 24 VA |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

