








Linion Power Box Zigbee 230/24V Signal Black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Linion Power Box Zigbee 230/24V Signal Black
- Smart Linion Power Box for indirect power outlets
- Feed-in with integrated transformer and Zigbee controller
- End caps for closing the light channels included in delivery
- Including 2x 50 cm connection cables (optional: 175 cm cable for pendulum solution)
- Suitable as a canopy for a pendulum solution
- Suitable for a system length of up to 8m
- Easy installation with "Plug & Play" connection
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 40 x W: 365 x D: 100 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Signal black |
| material | plastic |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Lamp properties | |
|---|---|
| radio system | Zigbee |
| Technology | Accessories without bulbs |
| IP protection | IP20 |
| Dimming | with Smart Home, with remote control |
| Dimmable | Yes |
| adjustability | firmly |
| Protection class | Protection class II |
| Power consumption | 180 W |
| transformer | |
|---|---|
| Transformer power range | 180 VA |
| Accesories | |
|---|---|
| Remote control included | remote control |
| Smart Home | |
|---|---|
| Protocol type | Zigbee 3.0 |
| Zigbee certification | Zigbee certified |
| radio frequency | 2.4 GHz |
| Radio range (open field) | 20 m |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

