











LED recessed wall light Tsaro square 80x36mm 1W 80lm 230V 2700K matt black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED recessed wall light Tsaro square 80x36mm 1W 80lm 230V 2700K matt black
- Energy-efficient control thanks to innovative “Lead” and “Follower” function
- Orientation light for corridors, stairs and walkways
- Color temperature: 2700K - Warm white
- For standard device mounting boxes with 68mm diameter
- Recessed wall light with "follower" function
- Selection of diffuser cover surface: smooth / structured
- For 230V direct connection
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 20 mm |
| Installation depth range | 35 mm |
| Dimensions (height x width x depth) | H: 80 x W: 80 x D: 36 mm |
| Installation opening | 55 mm |
| form | square |
| Minimum cavity depth | 20 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | matte black |
| material | plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700 K |
| Color temperature range | 2700 K |
| Color temperature (text) | Warm white |
| Beam angle | 100° |
| Nominal luminous flux | 80 lm |
| Luminous flux LED module | 120 lm |
| Beam angle LED module | 100° |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 1 W |
| Technology | LED |
| Including light bulbs | ✓ |
| Equivalent to incandescent lamp | 14 W |
| adjustability | firmly |
| IP protection | IP20 |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the luminaire must be replaced. |
| Power consumption | 1.5 W |
| Dimensions |
Length
: 80 mm Width : 80 mm Height : 80 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Black |
| Kelvin | 2700 |
| Lifetime | 30,000 hours |
| Light source | including |
| Socket | LED |
| Voltage | 230 |
| IP rating | 20 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany Tel.: +49 5041 998-0 Email: info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

