








LED recessed wall light Edge Quadro square 80x42mm 1.2W 25lm 230V 2700K Black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED recessed wall light Edge Quadro square 80x42mm 1.2W 25lm 230V 2700K Black
- For standard device mounting boxes with 68mm diameter
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
- Efficient LED technology
- Decorative lighting effects set the scene for the wall
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 20 mm |
| Installation depth range | 35 mm |
| Dimensions (height x width x depth) | H: 80 x W: 80 x D: 42 mm |
| Installation opening | 68 mm |
| form | square |
| Minimum cavity depth | 20 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Stainless steel | Stainless polycarbonate |
| Color | Black |
| material | plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | motion detector |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700 K |
| Beam angle | 78° |
| Nominal luminous flux | 25 lm |
| Luminous flux LED module | 120 lm |
| Color temperature range | 2700 K |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 1.2 W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Total width | 80 mm |
| Equivalent to incandescent lamp | 13 W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Power consumption | 2.2 W |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 5.5 VA |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 80 mm Width : 25 mm Height : 80 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Black |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 25 |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.
