






LED wall light Stine 2700K 1.400lm / 410lm 230V 13 / 1x4W dimmable white or black matt
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED wall light 3-Step-Dim Stine 2700K 1.400lm / 410lm 230V 13 / 1x4W dimmable white or black matt
- Switch on and off via touch switch on the lamp
- Incl. 3-stage touch dimmer
- Brightness adjustable in 3 levels
- Decorative lighting effects set the scene for the wall
- Color temperature: 2700K - warm white
- Colour: matt white
- Swivelling
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 171 x W: 550 x D: 131 mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | White matt |
| material | aluminum |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700K |
| Beam angle | 102° |
| Nominal luminous flux (lumens) | 970lm |
| Luminous flux LED module | 1810lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 13 W |
| Dimmable | Yes |
| Swivel range | 75° |
| Technology | LED |
| IP protection | IP20 |
| Equivalent to incandescent lamp | 116W |
| Maximum power | max. 17W |
| Dimming | with integrated switch 3 step dimmable |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Radio range | 20m |
| Exchangeability | 2 The light source can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire.|5 The operating device can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| absorbed power | 20.5W |
| Dimensions |
Length
: 171 mm Width : 970 mm Height : 171 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Matt white |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 970 |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

