
LED Vintage Rustic 6W E27 230V GoldDimmable 1700K
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- Retro pistons in a trendy vintage look
- warm and homely light in the style of carbon filament
- gold lustered surface
- Color temperature: 1700K - gold light
- efficient LED technology

| Dimension (height x width x depth): | H: 145mm |
| O: | 64mm |
| Marketing type: | set |
| Tension: | 230V |
| Current: | 30mA |
| Color: | gold |
| Design: | Special lamps |
| Dimmable: | with dimmer R+C for electric transformer+230V lamps |
| Can be used with the following dimmers: | RLC Müller Paladin 873 030 LED |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 15,000 hours |
| Equipment: | 6W |
| Number of equipment: | 1x |
| Rated/useful luminous flux: | 500 lm |
| Rated service life: | 15000 hours |
| Rated power: | 6W |
| Start-up time up to 60% luminous flux: | 0.0s |
| Energy efficiency class (A++ to E): | A+ |
| Power consumption: | 6 kWh_1000h |
| Color consistency: | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Color temperature: | 1,700K, 1700K |
| Lamp luminous flux maintenance 6,000h: | 80% |
| Power factor: | 0.9 |
| Luminous flux retention at the end of the nominal service life: | 75% |
| Switching cycles premature failure >=: | 50000 |
| Base/socket: | E27 |
| Equivalent to incandescent lamp: | 42W |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 500 lm |
| WEEE reg. no.: | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 145 mm Height : 145 mm Diameter : 64 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Gold |
| Kelvin | 1700 |
| Light source | including |
| Lumen | 480 |
| Watt | 6 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

