
LED vintage tube 2W E14 230V Gold1700K
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- warm and homely light in the style of carbon filament
- gold lustered surface
- Color temperature: 1700K - gold light
- efficient LED technology
| Dimension (height x width x depth): | H: 80mm |
| O: | 25mm |
| Marketing type: | set |
| Tension: | 230V |
| Current: | 20mA |
| Color: | gold |
| Design: | tube |
| Dimmable: | No |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 15,000 hours |
| Equipment: | 2 w |
| Number of equipment: | 1x |
| Rated/useful luminous flux: | 160 lm |
| Rated service life: | 15000 hours |
| Rated power: | 2 w |
| Start-up time up to 60% luminous flux: | 0.0s |
| Energy efficiency class (A++ to E): | A++ |
| Power consumption: | 2 kWh_1000h |
| Color consistency: | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Color temperature: | 1,700K, 1700K |
| Lamp luminous flux maintenance 6,000h: | 80% |
| Power factor: | 0.45 |
| Luminous flux retention at the end of the nominal service life: | 70% |
| Switching cycles premature failure >=: | 50000 |
| Base/socket: | E14 |
| Equivalent to incandescent lamp: | 16.2W |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 160 lm |
| WEEE reg. no.: | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 80 mm Height : 80 mm Diameter : 25 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Gold |
| Kelvin | 1700 |
| Light source | including |
| Lumen | 145 |
| Watt | 2 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

