





LED under-cabinet light Leaf 3x3.6W 80mm 3x260lm 230/12V round brushed aluminum
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED under-cabinet light Leaf 3x3.6W 80mm 3x260lm 230/12V round brushed aluminum
- Material: aluminum
- Color: brushed aluminum
- Energy-saving LED technology (saves up to 80% energy compared to conventional incandescent lamps)
- Diameter: 80mm
- Operating voltage: 230/12 V
- Protection class II
- Color temperature: 2700K - Warm white
- Incl. connector and transformer
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 4.5 mm |
| diameter | 80 mm |
| form | around |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | brushed aluminum |
| material | aluminum |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Mounting on cabinet |
| Connections | |
|---|---|
| With connector | With connector |
| Power plug | Euro flat plug (type C-CEE 7/16) |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Design life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700 K |
| Beam angle | 120 ° |
| Nominal luminous flux | 260 lm |
| Luminous flux LED module | 380 lm |
| Color temperature range | 2700 K |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Rated/useful luminous flux | 3x280 lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 3.6 W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Number of components | 3x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|4 Control gear can be replaced by the end user without permanent damage to the luminaire. |
| Power consumption | 16.5 W |
| transformer | |
|---|---|
| Transformer power range | 12 VA |
| Transformer height | 23 mm |
| Transformer width | 38 mm |
| Transformer depth | 80 mm |
| Markings | |
|---|---|
| MM character | MM character |
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 4.5 mm Width : 260 mm Height : 4.5 mm Diameter : 80 mm |
| Dimmable | No |
| Color | brushed aluminum |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 260 |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.
