


LED strip RGB 10 m
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
SimpLED LED Strip RGB 10m coated 28W 101lm/m RGB 36VA
- Ready-to-use set including 230/12V power supply with cable and power plug
- Includes remote control for adjusting colors and lighting effects
- Self-adhesive on the back for easy installation
- Simple plug-in system for problem-free installation
- flexible material for mounting on flat or curved surfaces
- Can be shortened according to length requirements (at marked points)
- Coating protects against splash water and dust
- not expandable
- cannot be combined with YourLED and MaxLED strips
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 3 D: 10mm |
| Plug depth | 38mm |
| length | 10m |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White |
| material | Metal, plastic |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Universal |
| connections | |
|---|---|
| with connector | with connector |
| with plug transformer | with plug transformer |
| Power plug | Euro flat plug (type C-CEE 7/16) |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 20,000h |
| Light properties | |
|---|---|
| Color change | Color changing RGB |
| Rated luminous flux (lumens) | 1,010lm |
| adjustable colors | adjustable colors |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 28W |
| Dimmable | Yes |
| Technology | LED |
| Dimming | with remote |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Number of LEDs per meter | 30 |
| Interchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|4 Operating device can be replaced by the end user without permanent damage to the luminaire. |
| transformer | |
|---|---|
| Transformer performance | 36VA |
| Transformer height | 80mm |
| Transformer width | 51mm |
| Transformer depth | 35mm |
| Accesories | |
|---|---|
| remote control | remote control |
| Dimensions |
Length
: 3 mm Height : 3 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Light source | exclusive |
| Lumen | 1010 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

