




LED cable system TunLED 5x150lm 5x4W 2700K 230/12V white/matt chrome
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED cable system TunLED basic set 5x150lm 5x4W 2700K 230/12V white/chrome matt
- Made of easy-care plastic
- Matching transformer included
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
- Color temperature: 2700K - Warm white
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Rope spacing | 160 mm |
| span | 5 m |
| length | 10 m |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White, matt chrome |
| material | plastic |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700 K |
| Nominal luminous flux | 150 lm |
| Luminous flux LED module | 360 lm |
| Color temperature range | 2700 K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 4 W |
| Technology | LED |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 56 W |
| Number of components | 5x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 The light source is not replaceable; the luminaire must be replaced.|5 The control gear can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| Power consumption | 22 W |
| transformer | |
|---|---|
| Transformer power range | 30 VA |
| Apparent power | 25 VA |
| Transformer height | 31 mm |
| Transformer width | 51 mm |
| Transformer depth | 135 mm |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Width
: 150 mm |
| Dimmable | No |
| Color | White, Matt chrome |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 150 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

