



LED tube G13 EVG 2800lm 6500K 230V
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Standard 230V LED tube G13 T8 HF 1213mm 2800lm 22W 6500K opal
- Up to 4x longer lifespan than fluorescent lamps
- Suitable for electronic ballasts
- Color temperature: 6500K - daylight white
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional light bulbs
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 1213mm |
| diameter | 27mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | opal |
| material | Glass |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| power consumption | 22 kWh_1000h |
| lifespan | |
|---|---|
| Lumen maintenance at the end of the nominal life | 98% |
| Switching cycles premature failure >= | 50000 |
| lifespan | 60000 hours |
| Design life | 60000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 6500K |
| Nominal luminous flux | 2,800lm |
| Color temperature range | 6500K |
| Color consistency | SDCM6 |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Rated/Useful luminous flux | 2800lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 22W |
| Technology | LED |
| Socket/fitting | G13 |
| Lamp design | tube |
| Dimmable | No |
| Bulbs included | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 170W |
| Number of components | 1x |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| Dimensions |
Length
: 1213 mm Width : 2800 mm Height : 1213 mm Diameter : 27 mm |
| Dimmable | No |
| Color | opal |
| Kelvin | 6500 |
| Light source | including |
| Lumen | 2800 |
| Watt | 22 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.


