

LED reflector QPAR111 4W GU10 24° warm white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- directed light
- long lifetime
- efficient LED technology
- Color Temperature: 2700K - Warm White
| Dimensions (height x width x depth) : | H: 70mm |
| O: | 111mm |
| Tension: | 230V |
| Amperage: | 358mA |
| Color: | aluminum |
| Design: | reflector |
| Dimmable: | No |
| Technology: | LEDs |
| Lifespan: | 15,000 hrs |
| color temperature: | 2700K |
| Assembly: | 4w |
| Number of equipment: | 1x |
| Start-up time up to 60% luminous flux: | 0.0s |
| beam angle: | 24° |
| Energy efficiency class (A++ to E): | A++ |
| Power consumption: | 4kWh_1000h |
| Color Consistency: | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Lamp lumen maintenance 6,000h: | 80% |
| power factor: | 0.4 |
| Luminous intensity: | 1,150 cds |
| Lumen maintenance at the end of the nominal service life: | 70% |
| Luminous flux angle: | 90 degrees |
| Switching cycles premature failure >=: | 50000 |
| Base/Socket: | GU10 |
| ignition time <: | 0.0s |
| Nominal luminous flux (lumen): | 350 lm |
| Dimensions |
Length
: 70 mm Height : 70 mm Diameter : 111 mm |
| Dimmable | No |
| Color | aluminum |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 350 |
| Watt | 4 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.


