
LED reflector Maxiflood 3.5W GU10 warm white dimmable
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED reflector Maxiflood 3.5W GU10 warm white dimmable
- decorative all-round light
- dimmable
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 52mm |
| diameter | 51mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Soft opal |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | RC Kopp 8035.0208.0 /8078, RC Merten MEG 5136-0000, RLC Müller Paladin 873 030 LED, RC Jung 225 T DE, RC Gira 0307 00/I02 |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | G |
| power consumption | 4kWh_1000h |
| lifespan | |
|---|---|
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal service life | 70% |
| Switching cycles premature failure >= | 50000 |
| lifespan | 15,000h |
| Rated service life | 15000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 2700K |
| Rated luminous flux (lumens) | 250lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Color consistency | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Color rendering index | > 80Ra |
| Rated/useful luminous flux | 250lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 3.5W |
| Dimmable | with dimmer R+C for electric transformer+230V lamps |
| Technology | LED |
| Base/socket | GU10 |
| Design | reflector |
| Number of equipment | 1x |
| Interchangeability | 7 not affected. |
| Dimensions |
Length
: 52 mm Height : 52 mm Diameter : 51 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Softopal |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 250 |
| Watt | 4 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.


