

LED reflector black / white GU10 4.9W 230V 3-step dimmable
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The decorative eye-catcher in spots
- Dimmable in 3 steps with a standard light switch
- Reflector lamp for directed light
- decorative lighting effects set the ceiling in scene
- Energy saving lamp saves up to 80% electricity compared to conventional light bulbs
| Dimensions (height x width x depth): | H: 66mm |
| Nominal luminous flux (lumens): | 360lm |
| Design life: | 15000 hours |
| Life: | 15,000 hours |
| Design: | reflector |
| Diameter: | 100mm |
| Rated/useful luminous flux: | 360lm |
| Power factor: | 0.42 |
| Watt: | 4.9W |
| Rated power: | 4.9W |
| Ignition time <: | 0s |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Color temperature range: | 3,000K |
| Switching cycles premature failure >=: | 50000 |
| Lumen maintenance at the end of the nominal lifetime: | 75% |
| Number of components: | 1x |
| Dimmability: | Yes |
| Color: | Black-and-white |
| Base/Socket: | GU10 |
| Technology: | LED |
| Dimming: | with normal light switch 3 step dimmable |
| Energy efficiency class (A++ to E): | A+ |
| Energy consumption: | 5 kWh_1000h |
| Lamp lumen maintenance 6,000h: | 85% |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Marketing type: | Single component |
| Tension: | 230V |
| Dimensions |
Length
: 66 mm Height : 66 mm Diameter : 100 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black, White |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 360 |
| Watt | 5 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.


