





LED recessed wall light Edge Quadro square 80x5mm 1.2W 50lm 230V 2700K matt black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED recessed wall light Edge Quadro square 80x5mm 1.2W 50lm 230V 2700K matt black
- Decorative lighting effects highlight the wall
- Efficient LED technology
- LED bulbs (permanently installed) included in delivery
- Color temperature: 2700K - warm white
- For standard device installation boxes with a diameter of 60mm
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 15mm |
| Installation depth | 30mm |
| Dimension (height x width x depth) | H: 80 x W: 80 x D: 5 mm |
| Installation opening | 55mm |
| shape | square |
| Minimum cavity depth | 15mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | black Matt |
| material | plastic |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | G |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 20,000 hours |
| Rated service life | 20000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 2700K |
| Beam angle | 100° |
| Rated luminous flux (lumens) | 50 lm |
| Luminous flux LED module | 100 lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Beam angle LED module | 100° |
| Rated/useful luminous flux | 50 lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 1.2W |
| Technology | LED |
| Equivalent to incandescent lamp | 12.8W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Interchangeability | 3 Light source is not replaceable, the lamp must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the lamp must be replaced. |
| absorbed power | 1.4W |
| Dimensions |
Length
: 80 mm Width : 80 mm Height : 80 mm |
| Color | matte black |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 50 |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

