





LED recessed light Nova Coin basic set swiveling round 84mm 50° Coin 3x6.5W 3x460lm 230V 2700K matt black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED recessed light 3-step dim Nova Coin basic set swiveling round 84mm 50° Coin 3x6.5W 3x460lm 230V 2700K matt black
- Set of 3 lights including LED module
- for the 230V direct connection
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional light bulbs
- Color temperature: 2700K - warm white
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 15mm |
| Installation depth | 30mm |
| diameter | 84mm |
| Installation opening | 68mm |
| shape | around |
| Minimum cavity depth | 15mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof aluminum |
| Color | black Matt |
| material | Aluminum |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | G |
| power consumption | 7kWh_1000h |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 2700K |
| Beam angle | 100° |
| Rated luminous flux (lumens) | 460lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Color rendering index | > 80Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 6.5W |
| Dimmable | Yes |
| Swivel range | 50° |
| Technology | LED |
| Base/socket | Coin |
| IP protection | IP23 |
| Equivalent to incandescent lamp | 40W |
| Maximum power | max. 3x10W |
| Dimming | Dimmable with a normal 3 step light switch |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 3x |
| Protection class | Protection class II |
| Interchangeability | 2 Light source can be replaced by a qualified electrician without permanent damage to the lamp. |
| Dimensions | Diameter : 84 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | matte black |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 470 |
| Watt | 7 |
| IP rating | IP23 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

