



LED recessed light Nova Plus Coin rigid IP65 round 78mm Coin 6W 470lm 230V dimmable 2700K chrome
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED recessed light Nova Plus Coin rigid IP65 round 78mm Coin 6W 470lm 230V dimmable 2700K Chrome
- Set of 1 light including LED module
- Color temperature: 2700K - warm white
- With satin protective glass
- Very flat - installation is possible even with small cavity depths of only 30 mm
- For 230V direct connection
- IP protection: IP65 – jet-proof
- Dimmable
| Dimensions | |
|---|---|
| form | around |
| Installation opening | 68mm |
| Cavity depth | 30mm |
| diameter | 78mm |
| Installation depth | 45mm |
| Minimum cavity depth | 30mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | chrome |
| material | Aluminium Zinc |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Ceiling mounting |
| Can be used with the following dimmers | RC Merten MEG 5136-0000, RLC Müller Paladin 873 030 LED, RC Busch-Jäger 6513U-102 |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | G |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700K |
| Beam angle | 120° |
| Nominal luminous flux (lumens) | 470lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Color consistency | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Rated/Useful luminous flux | 1x425lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 6W |
| Technology | LED |
| Socket/fitting | Coin |
| IP protection | IP65 ceiling mounting |
| Dimmable | with dimmer R+C for electric transformer+230V lamps |
| Equivalent to incandescent lamp | 43W |
| Including bulbs | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 2 The light source can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the lamp. |
| Dimensions | Diameter : 78 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | chrome |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 470 |
| Watt | 6 |
| IP rating | IP65 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

