





LED recessed light Base Coin basic set pivotable
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED recessed light Smart Home Zigbee Base Coin basic set pivoting round 90mm 20° 3x4.9W 3x420lm 230V dimmable RGBW+ Black matt
- Set of 3 lights
- With swiveling spots for optimal illumination
- RGBW function offers free choice of light color
- Controllable with Smart Home Zigbee remote control
- Can be used with Smart Home Gateways that have a Zigbee interface
- Can still be switched on and off via the light switch
- Incl. replaceable LED bulb
- For 230V direct connection
- Efficient LED technology
- Continuously dimmable
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 35mm |
| Installation depth | 50mm |
| diameter | 90mm |
| Installation opening | 68mm |
| form | around |
| Minimum cavity depth | 35mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | Black matt |
| material | metal |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | Paulmann SmartHome Zigbee Gent 500.67, Paulmann 501.34 Smart Switch |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| life | |
|---|---|
| life | 25,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Color change | Color change RGBW, Tunable White |
| Beam angle | 110° |
| Nominal luminous flux (lumens) | 420lm |
| Luminous flux LED module | 420lm |
| Color temperature range | 3,000 - 6,500 K |
| Color consistency | SDCM6 |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 4.9W |
| Radio system | Zigbee |
| Swivel range | 20° |
| Technology | LED |
| IP protection | IP20 |
| Dimming | with Smart Home |
| Dimmable | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 36W |
| Including bulbs | ✓ |
| Number of components | 3x |
| Protection class | Protection class II |
| Radio frequency | 2.4GHz |
| Radio range | 20m |
| Exchangeability | 2 The light source can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the lamp. |
| Power consumed | 14.7W |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 27VA |
| Color | black |
| Light source | exclusive |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

