
LED pin base G4 12V 300lm 3W 2700K clear
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED pin base G4 12V 300lm 3W 2700K Clear
- All-round light
- Color temperature: 2700K - warm white
- Energy saving lamp saves up to 80% electricity compared to conventional light bulbs
- Uncomplicated change: easy to plug in thanks to the G4 socket
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 47mm |
| diameter | 17mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Clear |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (A++ to E) | A++ |
| power consumption | 3kWh_1000h |
| lifespan | |
|---|---|
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal service life | 75% |
| Switching cycles premature failure >= | 50000 |
| lifespan | 15,000h |
| Rated service life | 15000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 2700K |
| Rated luminous flux (lumens) | 300lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Color consistency | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Color rendering index | > 80Ra |
| Rated/useful luminous flux | 300lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 3W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| Base/socket | G4 |
| Design | Pin base |
| Equivalent to incandescent lamp | 28W |
| Number of equipment | 1x |
| Dimensions |
Length
: 47 mm Height : 47 mm Diameter : 17 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Clear |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 300 |
| Watt | 3 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.


