




Lento LED pendant light
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED pendant light Lento 2700K 1800lm 42W white dimmable
- High luminous efficacy with flat light
- Even room lighting based on the latest LED technology
- dimmable
- LED bulbs (permanently installed) included in delivery
- No memory effect with 230V disconnection (switch)
| Dimensions | |
|---|---|
| Pendulum length | 6.7-150cm |
| Dimension (height x width x depth) | H: 25 x W: 1,000 x D: 35mm |
| Deep canopy | 61mm |
| Wide canopy | 405mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White |
| material | Plastic, aluminum |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | RC Kopp 8035.0208.0 /8078, RC REV Ritter 501448551, RL Busch-Jäger 2247 U, RC Merten MEG 5136-0000, RLC Müller Paladin 873 030 LED, RC Jung 225 T DE, RC Gira 0307 00/I02, RLC Busch- Hunter 6523-U-102, RC Busch-Jäger 6513U-102 |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 2700K |
| Rated luminous flux (lumens) | 1,800lm |
| Luminous flux LED module | 3495lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Color rendering index | > 80Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 42W |
| Dimmable | with dimmer R, L, C (universally applicable) |
| Technology | LED |
| Equivalent to incandescent lamp | 200W |
| Dimming | with dimmer |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Interchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|5 Operating device can be replaced by a qualified electrician without permanent damage to the luminaire. |
| Dimensions |
Length
: 25 mm Width : 1000 mm Height : 25 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 1800 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

