






LED pendant light Aptare 2700K 2,050lm / 2,050lm 2x18 / 1x18W white matt dimmable
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED pendant light Smart Home Zigbee Aptare 2700K 2,050lm / 2,050lm 2x18 / 1x18W white matt dimmable
- Can be used with Smart Home Gateways that have a Zigbee interface
- Pendulum length individually adjustable
- Incl. remote control for switching, dimming and controlling
- Color temperature: 2700K - warm white
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
| Dimensions | |
|---|---|
| Pendulum length | 90-150cm |
| Dimensions (height x width x depth) | H: 1,500 x W: 1,800 x D: 50 mm |
| Deep canopy | 50mm |
| Wide canopy | 500mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | White matt |
| material | metal |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | Paulmann SmartHome Zigbee Gent 500.67 |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700K |
| Nominal luminous flux (lumens) | 1,200lm |
| Nominal luminous flux_2 | 1,280lm |
| Luminous flux LED module | 1800lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 18W |
| Radio system | Zigbee |
| Technology | LED |
| IP protection | IP20 |
| Dimming | with Smart Home |
| Dimmable | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 230W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of components | 2x |
| Protection class | Protection class II |
| Radio frequency | 2.4GHz |
| Exchangeability | 3 The light source is not replaceable and the luminaire must be replaced.|5 The operating device can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| absorbed power | 45W |
| Dimensions |
Length
: 1500 mm Width : 1800 mm Height : 1500 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Matt white |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 1200+1280 |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

