



LED pendant light Aldan 3-bulb 3x9W black/brushed aluminum dimmable
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- Pendulum length individually adjustable
- dimmable via light switch
- LED bulbs (permanently installed) included in delivery
- Color temperature: 2700K - warm white
| Dimension (height x width x depth): | H: 85 x W: 670 x mm |
| O: | 100mm |
| Pendulum length: | 8.9-150cm |
| Bulbs included: | ✓ |
| Maximum power: | max. 3x28 W |
| power consumed: | 28W |
| Tension: | 230V |
| Color: | Brushed aluminum, black |
| Material: | aluminum |
| Apparent power: | 30 VA |
| Dimmable: | with dimmer R, L, C (universally applicable) |
| Can be used with the following dimmers: | Paulmann S, RC Busch-Jäger 6513U-102, RC Gira 0307 00/I02, RC Merten MEG 5136-0000, RL Busch-Jäger 2247 U, RL Gira 2262 00/I00, RL Jung 225 NV DE, RL Kopp 8428, RL REV Ritter 501418851, RLC Busch-Jäger 6523-U-102, RLC Eltako EUD61NP - 230V |
| Installation location recommendation: | Ceiling mounting |
| Protection class: | Protection class II |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Equipment: | 5W |
| Number of equipment: | 3x |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 1,570 lm |
| Color temperature: | 2700K |
| Marketing type: | set |
| Collection: | Technical lights, trend black & white |
| Dimensions |
Length
: 85 mm Width : 670 mm Height : 85 mm Diameter : 100 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black, brushed aluminum |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 1570 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

