



LED panel Velora SmartHome Zigbee 600x300mm 15.5 W matt white tunable white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- Compatible with: Amazon Alexa Echo Plus (2nd generation), Philips Hue Bridge 2 (except: Hue Entertainment), Osram Lightify, etc
- Controllable with Smart Home Zigbee remote control
- can still be switched on and off using the light switch
- Color temperature: 2700K - warm white to 6500K - daylight white
- Even room lighting based on the latest LED technology
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Rated luminous flux (lumens): | 1,600 lm |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Bidirectionality: | Bidirectionality |
| Bulbs included: | ✓ |
| Color change: | Tunable White |
| App-controllable: | App-controllable |
| Memory function: | ✓ |
| Transformer height: | 22mm |
| Equivalent to incandescent lamp: | 128W |
| Luminous flux LED module: | 2040 lm |
| Dimension (height x width x depth): | H: 50 x W: 595 x D: 295 mm |
| WEEE reg. no.: | DE 39236390 |
| Color temperature range: | 2,700 - 6,500 K |
| Transformer width: | 43mm |
| Transformer depth: | 126mm |
| Compatible Smart Home Technology: | ZigBee (Alexa, Lightify, etc.) |
| Smart home: | ✓ |
| Protection class: | Protection class II |
| Dimmability: | Yes |
| Dimming: | with Smart Home |
| Number of equipment: | 1x |
| Watt: | 15.5W |
| Technology: | LED |
| Color: | White matt |
| Material: | metal |
| Tension: | 230V |
| Radio frequency: | 2.4GHz |
| Radio range: | 50 m |
| max. SAR value: | 2.38mW |
| Shape: | square |
| Marketing type: | Single component |
| IP protection: | IP20 |
| power consumed: | 18.5W |
| Color temperature: | 2700K |
| Dimensions |
Length
: 50 mm Width : 595 mm Height : 50 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Matt white |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 1600 |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

