



LED panel Velora Rainbow dynamicRGBW square 295x295mm RGBW white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED panel Velora Rainbow dynamicRGBW square 295x295mm RGBW white
- Bright basic lighting with unique lighting effects
- 16 preset rainbow animations
- Incl. multifunctional IR remote control
- Elegant, frameless design
- Night light function
- Dimmable
- flat light
- Even room lighting based on the latest LED technology
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 64 x W: 295 x D: 295mm |
| shape | square |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White |
| material | metal |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 3000K |
| Color change | Color changing RGBW |
| Rated luminous flux (lumens) | 1,140lm |
| Luminous flux LED module | 1420lm |
| Color temperature range | 3,000 - 6,500K |
| Color rendering index | > 80Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 13.2W |
| Dimmable | Yes |
| Technology | LED |
| IP protection | IP20 |
| Equivalent to incandescent lamp | 95W |
| Dimming | with remote |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Interchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|5 Operating device can be replaced by a qualified electrician without permanent damage to the luminaire. |
| Dimensions |
Length
: 64 mm Width : 295 mm Height : 64 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1140 |
| IP rating | IP20 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

