


LED panel Aviar IP44 300mm 20W 2.700K chrome
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED panel with IP protection for damp rooms
- Single light including LED module
- efficient LED technology
- IP protection: IP44 - splash-proof
- Color temperature: 2700K - warm white
| Life: | 30,000 hours |
| Dimensions (height x width x depth): | D: 62 mm |
| Including bulbs: | ✓ |
| Diameter: | 300mm |
| Luminous flux LED module: | 2400lm |
| Nominal luminous flux (lumens): | 2,000lm |
| Can be used with the following dimmers: | RC Gira 0307 00/I02, RC Merten MEG 5136-0000, RLC Müller Paladin 873 030 LED |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Ignition time <: | 0s |
| Color temperature range: | 2,700K |
| Installation location recommendation: | Wall and ceiling mounting |
| Equivalent to incandescent lamp: | 147W |
| Number of components: | 1x |
| Apparent power: | 23VA |
| Watt: | 20W |
| Color: | chrome |
| Technology: | LED |
| Protection class: | Protection class II |
| Dimmability: | with dimmer R+C for electric transformer+230V lamps |
| Power consumption: | 21 W |
| Marketing type: | set |
| IP protection: | IP44 |
| Tension: | 230V |
| Material: | plastic |
| Dimensions |
Length
: 62 mm Height : 62 mm Diameter : 300 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | chrome |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 1800 |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

