




LED Panel Atria Shine Backlight square 293x293mm 16W 1600lm 4000K Black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED Panel Atria Shine Backlight square 293x293mm 16W 1600lm 4000K Black
- Backlight technology for an even more discreet, almost floating light appearance
- Ultra-flat design: installation height only 28 mm
- Uniform room light based on the latest LED technology
- Color temperature: 4000K - neutral white
- Can be mounted on the wall or ceiling
- Particularly flat design
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 28 x W: 293 x D: 293 mm |
| form | square |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Black |
| material | plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 4000 K |
| Nominal luminous flux | 1600 lm |
| Luminous flux LED module | 2000 lm |
| Color temperature range | 4000 K |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 16 W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Total width | 293 mm |
| Equivalent to incandescent lamp | 125.7 W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the luminaire must be replaced. |
| Power consumption | 19 W |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 36 VA |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 28 mm Width : 1600 mm Height : 28 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Black |
| Kelvin | 4000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1600 |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

