


LED panel Atria Shine 190x190mm 4000K black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED panel Atria Shine 190x190mm 4000K black
- Backlight technology for an even more subtle, almost floating lighting look
- Ultra-flat design: installation height only 28 mm
- Even room lighting based on the latest LED technology
- Color temperature: 4000K - neutral white
- Can be mounted on the wall or ceiling
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 28 x W: 190 x D: 190mm |
| shape | square |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Black |
| material | plastic |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 4000K |
| Rated luminous flux (lumens) | 900lm |
| Luminous flux LED module | 1360lm |
| Color temperature range | 4,000K |
| Color rendering index | > 80Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 11.2W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| IP protection | IP20 |
| Equivalent to incandescent lamp | 91W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Interchangeability | 3 Light source is not replaceable, the lamp must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the lamp must be replaced. |
| Dimensions |
Length
: 28 mm Width : 190 mm Height : 28 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Black |
| Kelvin | 4000 |
| Light source | including |
| Lumen | 900 |
| IP rating | IP20 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

