

LED panel Abia square 300x300mm 4000K black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED Panel Abia square 300x300mm 4000K Black
- satin plastic cover for fine light diffusion
- Uniform room light based on the latest LED technology
- particularly flat design
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
- for 230V direct connection
- Color temperature: 4000K - neutral white
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 30 x W: 300 x D: 300mm |
| shape | square |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | Black |
| material | plastic |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 4000K |
| Nominal luminous flux (lumens) | 2,000lm |
| Luminous flux LED module | 3200lm |
| Color temperature range | 4,000K |
| Colour rendering index | > 80Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 22W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| IP protection | IP20 |
| Equivalent to incandescent lamp | 186W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the luminaire must be replaced. |
| Dimensions |
Length
: 30 mm Width : 300 mm Height : 30 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Black |
| Kelvin | 4000 |
| Light source | including |
| Lumen | 2000 |
| IP rating | IP20 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

