




LED outdoor wall light Swivea wall surface-mounted light
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED outdoor wall light Swivea IP44 183x206mm 3000K 8W 440lm 230V anthracite aluminum
- For attractive light accents on exterior walls
- Decorative lighting effects set the scene for the wall
- IP protection: IP44 - splash-proof
- For 230V direct connection
- Color temperature: 3000K - warm white
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 46 x W: 183 x D: 206 mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | anthracite |
| material | aluminum |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Nominal luminous flux (lumens) | 440lm |
| Luminous flux LED module | 1150lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 8W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Dimmable | No |
| Equivalent to incandescent lamp | 101 W |
| Including bulbs | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class I |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the lamp must be replaced. |
| Power consumed | 10W |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 12.5VA |
| Dimensions |
Length
: 46 mm Width : 183 mm Height : 46 mm |
| Dimmable | No |
| Color | anthracite |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 440 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

